Kam kráča ľudstvo?

Kam sa hrnie ľudstvo v dnešnej dobe? Ako sme na tom celkovo ako spoločnosť? Kráčame dobrým smerom, alebo naopak, mali by sme sa čo najrýchlejšie dostať na tú správnu cestu? Niektorí z nás sú až nepochopiteľne sebeckí. Obzvlášť vtedy, ak sa dostanú k enormnému množstvu peňazí. V živote to už tak býva – čím viac sú ľudia bohatí, tým viac ešte túžia získať. Vôbec sa nestarajú o zvyšok sveta a prírodu, už nehľadia na druhých. Jediná dôležitá vec sú pribúdajúce milióny na účte. Niekedy sme dokonca schopní zájsť až tak ďaleko, že kvôli zisku odmietame zastaviť činnosť, ktorou očividne škodíme okoliu. Vezmime si napríklad značky, ktoré podporujú koncepciu fast fashion. Ich produkty – oblečenie – sú vyrobené z menej kvalitných materiálov, ktoré sa po pár použitiach zničia a ľudia sú tak nútení kupovať si nové veci.

Odpadky v životnom prostredí

A čo s oblečením, ktoré sa jednoducho vyhodí, či už pre poškodenie alebo preto, že sa jednoducho nikde nepredalo? Presne tak, všetko končí na skládkach. A čo tak výrobcovia, ktorí pri prevoze svojho tovaru produkujú nesmierne množstvo emisií? Niežeby bol zahraničný obchod zlá vec, ale keby sme začali podporovať viac lokálnych predajcov, bolo by to lepšie nielen pre našu planétu, ale aj pre rozvoj všetkých národných ekonomík. Určite nič zo spomínaných aktivít neprospieva životnému prostrediu. Musíme sa naučiť dobre zaobchádzať s vecami, ktoré sme dostali a podľa všetkého ich považujeme za samozrejmé. Ak chceme aj naďalej žiť na tejto planéte, mali by sme ju čo najrýchlejšie prestať ničiť. V momente, keď si uvedomíme, že je neskoro, mať okolo seba neznečistený vzduch a večer uvidieť aspoň jednu hviezdu samozrejmosťou už nebude.

Spoločnosť

Ale my ľudia sme častokrát nepoučiteľní. Až sa niekedy zdá, že všetko na svete sa točí iba okolo zlata. Toto bola len malá ukážka toho, kde sa ako spoločnosť ľudsky cítiacich osôb momentálne nachádzame. Ako sa pomaly meniť? Je potrebné začať od seba. Ak by tomuto tvrdeniu porozumel každý a snažil sa ho aj uplatniť, ihneď by sme videli aj krásny výsledok. Svätý Filip Neri zvykol často opakovať: „Buďte dobrí, ak môžete.“ Určite všetci môžeme aspoň raz za čas vykonať niečo dobré; niečo, čo pozitívne ovplyvní chod celého sveta. Ale nebude stačiť, ak sa týmto budú riadiť dvaja-traja ľudia. Musí si to vziať k srdcu naozaj každý.