Schody bez opory?

Zábradlie je jedna z najdôležitejších vecí, ktoré by ste mali mať, ak máte v dome alebo byte schody. Pridržať sa ho potrebujeme raz za čas všetci. Je veľmi nebezpečné existovať bez neho. Také dobré zábradlie nás podrží vo chvíľach, keď to najviac potrebujeme. Môžeme sa ho chytiť a užívať si to, že nás podržalo. Bez neho by sme padli dole schodmi a spôsobili si zranenia, na ktoré ani nechceme pomyslieť.

My sme však dospelí a páči sa nám schodisko bez zábradlia. Máme ho takto nechať? Alebo by sme tam mali dať nejaké zábradlie? Kto nám pomôže rozlúsknuť túto dilemu? Zábradlie? Bez zábradlia? Kedy je nutnosťou a kedy si môžeme veselo dovoliť nemať ho? Je to vôbec možné?

schody prechádzka

  • Zábradlie je nutnosťou, ak máte doma deti. Tie sú veľmi živé a málokedy si dávajú taký pozor, aký by sme chceli, aby si dávali. Svoju živelnosť neskrývajú a tak ich zábradlie môže zadržať pri príležitostiach skákania zo schodov. Neuvedomujú si ešte riziká, ktoré sa spájajú s ich činmi. Niečo im napadne a idú to vykonať. Také sú deti. Ustrážiť ich je niekedy poriadny problém.
  • V prípade, že u vás bývajú starí rodičia alebo vaši rodičia, ktorí sa postupne stanú staršími, tak je viac menej nutné tiež, aby ste mali zábradlie na schody. Starší ľudia sa postupne začínajú podobať deťom. To znamená, že im postupne menej slúži pamäť a menej pracuje mozog, tak si možno neuvedomia riziká, ak pôjdu po schodoch v šlapkách napríklad. To sa im môže vypomstiť, noha sa podvrtne a už budú padať dole. So zábradlím by sa mohli zachytiť, ale keď tam nebude, tak je to stratené.
  • Ak máte v dome alebo v byte ženu, či muža, ktorý má nízky tlak a točí sa mu hlava, je tiež potrebné mať zábradlie na schodoch. Pri takýchto ľuďoch človek nikdy nevie, kedy sa im zatočí hlava a padnú na zem. Odpadnú z nízkeho tlaku.

žena so schodami

Všeobecne však odporúčam si zábradlie na schody nainštalovať aj v prípade, že sa u vás nikto takýto nevyskytuje. Nikdy neviete, či neotehotniete a v tom stave sa vám bude tiež hodiť. Či už skrz nízky tlak alebo celkovú neobratnosť s veľkým bruškom.