Zámková dlažba – všetko čo by ste mali vedieť

Schopnosť jednotlivých segmentov, teda kameňov a kociek zapadajúcich do seba, alebo aj vzájomne sa zväzujúcich predstavujú zámkovú dlažbu. Pokládka zámkovej dlažby vzhľadom na veľkosť, rozmanitosť tvarov, farieb môžeme nám umožňuje vytvárať zaujímavé plochy, ktoré dokážu dokonale oživiť exteriér. Zámková dlažba je najobľúbenejšou dlažbou v Európe. V článku si popíšeme základné druhy zámkovej dlažbe a proces jej pokládky.
zámková dlažba

Druhy zámkovej dlažby

Zámkové dlažby zdobia ulice, dvory. Považujeme ich za najrozšírenejšie čo sa dlažieb týka. Zámková dlažba môže mať tvar hranola, vlny, patentu, zámčanu, zatvárňovacej trávnice ale aj chodníkovej platne. Poznáme veľa typov zámkovej dlažby, ako napríklad vymývané zámkové dlažby, vibrolisované zámkové dlažby, vibroliate zámkové dlažby a otĺkané zámkové dlažby. Pri výbere zámkovej dlažby je ale potrebné klásť dôraz na jej kvalitu, pretože iba prostredníctvom kvalitnej zámkovej dlažby docielime efekt aký by mal náš chodník, prípadne dvor mať. Kvalita zámkovej dlažby by mala byť pre vás hlavným atribútom pri výbere. Iba kvalitná zámková dlažba dokáže odolávať poveternostným podmienkam, záťaži tak ako by mala.

Ako správne na pokládku zámkovej dlažby?

Pri pokladaní zámkovej dlažby dbajte na to, aby ste mali dostatok kvalitných materiálov, aby samotné kocky, ktoré pokladáte boli kvalitné, pretože iba tak vám bude zámková dlažba slúžiť tak ako by ste potrebovali. Pokládka zámkovej dlažby začína nanosením podložia, podložie nechajte najprv nezhutnené, ktoré ide na spevnený podklad, toto predstavuje prvú podmienku správnej pokládky zámkovej dlažby, ak vám náhodou vzniknú rozdiely vo výške v podklade, tak tieto rozdiely vyrovnajte nejakým nemrznúcim materiálom. Pokládka zámkovej dlažby musí byť kvalitná a do podložia by ste mali zámkovú dlažbu ukladať tak, aby ste už naň nevstupovali, pretože by ste mohli celú pokládku poškodiť. Pred tým, ako začnete dlažbu vibrovať, škáry musia byť úplne vyplnené a dlažba vyčistená. Vibrovať dlažbu môžete len na suchom povrchu, po vibrovaní, môže nastať situácia, že bude znova potrebné doplniť medzery vhodným materiálom.

chodník

V prípade, ak hľadáte spoločnosť na pokládku zámkovej dlažby, ktorá vám váš dvor, chodník vyloží zámkovou dlažbou hlavne kvalitne, odborne a rýchlo, určite sa obrátťe na webové sídlo spoločnosť http://exterierstav.sk/.