Internet a sociálne siete sa stávajú pre deti nebezpečnou plochou

Deti boli, sú a pravdepodobne žiaľ aj zostanú ľahkým terčom šikany, ale i horších skutkov. Dnes majú tieto skutky podobu online. Nemôžeme však vinu hádzať na internet a sociálne siete, ale skôr na apatiu okolia a našu neutichajúcu ľudskú zlobu, ktorá sa síce netýka všetkých, možno len menšiny z nás, no problém je v tom, že viacerí máme vočim druhým apatický postoj a niektorí sa dokonca pridajú na stranu silnejšieho miesto toho, aby pomohli obeti. My ľudia sme stále rovnakí a za toto si môžeme len my, internet je iba prostriedkom v našich rukách, iní by sme neboli ani bez neho. Internet a sociálne siete sú vlastne len našim zrkadlom a praktickou pomôckou. Pochopiteľne, online technológia nám slúži aj k vykonávaniu množstva zábavných a užitočných úkonov, ale nemali by sme zatvárať oči predtým, čo nám je nesympatické, nakoľko fakt, že sú tieto veci negatívne neznamená, že neexistujú.

fcb

Už len v štátoch ako Slovensko alebo susedné Česko sa odhaduje, že obeťou online útokov je niekoľko stoviek detí, pričom šikana, nech je akokoľvek vážna, sa ešte radí k tým ľahším prípadom. Niekoľko stoviek detí už i len našom území sú údajne obeťami vydierania, vyhrážania, ale žiaľ aj sexuálnych nátlakov a obťažovania. Ľuďom zodpovedným za tieto odporné skutky hrá navyše do kariet fakt, že svet online im poskytuje určitú anonymitu a tým aj väčšiu odvahu.

  • Našťastie, nie každý zostáva v pomoci a nahlásení problémov nečinný a na základe toho polícia začína vzdelávať rodičov, učiteľov, ale v neposlednom rade aj samotné deti, ako sa ochrániť pred možným nebezpečenstvom zo strany neznámych a falošných profilov na sociálnych sieťach.

policie
K najrizikovejšiemu obdobiu sa radí leto alebo skrátka doba dlhých prázdnin, kedy deti navštevujú internet ešte o niečo častejšie. Nielen počas tohto odbodia však nastali prípady, kedy maloletý užívateľ potvrdil neznámy profil za svojho „priateľa“ a ten následne začal komunikáciu, ktorá sa viedla až k násilnému vymáhaniu fotiek, na ktorých by deti pózovali nahé alebo obnažené. Tento problém sa ale netýka iba dievčat, obeťami sú údajne aj chlapci.