Hliníkové a plastové okná – porovnanie z hľadiska funkčnosti

Všimla som si, že v poslednej dobe mnoho ľudí rieši dilemu, či sú lepšie plastové, alebo hliníkové okná https://lmmont.sk/okna-brany-hlinikove-systemy/hlinikove-okna-a-dvere/. taktiež mám pocit, že okná z hliníkovými rámami sa čoraz viac stávajú veľmi populárne. My sme si ich však na niekoľko okien nechali namontovať už pred pár rokmi, kedy o nich nebol až taký záujem, a teda aj ich cena bola neporovnateľne nižšia. Pokiaľ premýšľate nad tým, či sa oplatí plastové, vymeniť za hliníkové, tu sú moje skúsenosti, respektíve porovnanie, týchto dvoch typov okien.
Mačka s pásikmi sedí pred oknom s plastovými rámami.jpg

Tepelnoizolačné vlastnosti

Čo sa týka úniku tepla, musím povedať, že som si veľmi nevšimla rozdiel. Za kúrenie sme platilo rovnako a teplota v interiéri taktiež nebola veľmi rozdielna. U nás je to tak, že v niektorých miestnostiach sú len plastové a v niektorých len hliníkové okná, takže sa mi to celkom dobre porovnáva. V zime medzi týmito miestnosťami nebol naozaj veľký rozdiel. Podotýkam zas to, že tepelnoizolačné vlastnosti považujem za veľmi dobré. Takže nehovorím, že ide o mínus.
Čo sa tepla, zimy a prievanu týka, rozdiel som si nikdy nevšimla ani počas leta. V zime je v miestnostiach teplo, presne tak, ako má byť a v lete sa zas nadmerne neprehrievajú.Žena s okuliarmi ležiaca pod veľkým oknom s výhľadom na oblohu.jpg

Izolácia pred vonkajším hlukom

Bývame na pomerne rušnej ulici, takže hluk, ktorý sa zvykne do nášho príbytku „dostať“ z vonku, je niekedy naozaj neznesiteľný. Problémom sú hlavne autá, ktoré okolo domu prechádzajú v noci. V tomto smere musím hliníkové okná naozaj vyzdvihnúť. Na strane ulice máme dve miestnosti. V jednej sú plastové, v druhej zas hliníkové okná. druhá spomínaná miestnosť je nepochybne tichšia. Musím však upozorniť aj na to, že o tom, ako okná odizolujú hluk z vonku, rozhoduje hrúbka skla. Mi máme na oknách dvojité sklo, no hliníkové rámy v tomto smere jednoznačne slúžia trošku lepšie.

Na záver, ešte jedna vetička o ich výzore. Mne osobne sa páčia viac tie hliníkové. Pôsobia naozaj moderne a čisto. Estetická stránka je však len na vašom vkuse.